• 100TL ve üstü siparişlerde teslimat ücretsizdir. Sadece İstanbul'a teslimat vardır, süresi 1-3 iş günüdür.

Sıkça Sorulan Sorular

GURMEFROST.COM HAKKINDA

Gurmefrost.com'a neden güvenmeliyim?

Çünkü biz, marketten evinize ulaşıncaya kadar ürünlerinizin uğrayabileceği çözülme faktörünü ortadan kaldırıyor, dondurulmuş ürün almanın en kolay ve güvenli yolunu sunuyoruz. Donuk gıdada uzun yıllara dayanan bilgi ve birikimimizden aldığımız güçle, ürünlerinizin soğuk zinciri hiç kırılmadan yani hiç çözülmeye uğramadan ulaştırılacağının sözünü veriyoruz.

Gurmefrost.com'un marketten farkı nedir?

Doğal haline en yakın yöntem olan dondurulmuş gıdada, en hassas nokta soğuk zincirin kırılmamasıdır. Dondurulmuş gıda alışverişinin en güvenilir yolu Gurmefrost.com, siparişinizin depodan, buzluğunuza ulaşıncaya kadar çözülmeyeceğini garanti eder. Oysa ki, market alışverişlerinizde dondurulmuş gıda reyonlarından buzluğunuza ulaşıncaya kadar olan süreçte ürünleriniz birkaç kez çözülme riski taşır. Bu da dondurulmuş gıda ürünlerinin hijyeni açısından risk demektir.

Siparişim ne kadar sürede ulaşır?

Siparişiniz, onaylanmasının ardından 1 ila 3 iş günü içerisinde özel Gurmefrost.com aracı ve Lezzet Danışmanımız tarafından kapınıza teslim edilir.

Lezzet Danışmanı nedir?

Gurmefrost.com Lezzet Danışmanı siparişinizi kapınıza kadar özel olarak teslim eden, dondurulmuş gıdaları en iyi nasıl saklayacağınıza, nasıl çözülmesi gerektiğine ve pişirme önerilerine kadar size pek çok konuda fikir vermek üzere eğitim görmüş Gurmefrost.com lezzet uzmanıdır. Sipariş ettiğiniz ürünler ile ilgili sorularınızı teslimat sırasında cevaplandırmak da hizmetimizin bir parçasıdır.

Gurmefrost.com’dan nasıl alışveriş yapabilirim?

Dondurulmuş gıda alışverişinin en güvenli yolu için Gurmefrost.com'a https://www.gurmefrost.com/account/register linki üzerinden üye olarak ya da üye olmadan dilediğiniz her an siparişinizi verebilirsiniz. Ayrıca 0212 275 01 02 numaralı hattan mesai saatleri içinde sipariş vermeniz de mümkündür.

Gurmefrost.com'a hangi yöntemlerle ödeme yapabilirim?

Gurmefrost.com dondurulmuş gıda satış sitesinde alışverişinizi online olarak kredi kartı ile güvenle tamamlayabilir ya da kapıda nakit / kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Tamamladığım siparişimi nasıl değiştirebilirim?

Oluşturduğunuz ve ödemesini online ya da kapıda ödeme olarak tamamladığınız siparişinizi, sipariş verdiğiniz aynı gün içerisinde iptal edebilir ya da 0212 275 01 02 numaralı Sipariş Destek Hattı’mızı arayarak ürün ekleme/çıkarma yapabilirsiniz.

İstanbul dışına ne zaman hizmet vermeye başlayacaksınız?

Şu an Adalar bölgesi hariç tüm İstanbul genelinde hizmet veriyoruz. 2019 yılı içerisinde hizmet verdiğimiz şehirlere yenilerini eklemeyi hedefliyoruz.

DONDURULMUŞ GIDA HAKKINDA

Dondurulmuş gıdanın saklama koşulları nasıl olmalı?

Dondurulmuş gıdalar -18°C derin dondurucuda, son kullanma tarihine kadar saklanabilir. Çözülen gıdalar tekrar dondurulmamalıdır. 

Dondurulmuş meyve ve sebzeler katkı maddesi ya da hormon içerir mi?

Gıdaları dondurarak saklamak en doğal yöntemlerden biridir, gıdaların bozulmasına neden olan mikroorganizmalar donduğu için koruyucu katkı maddesi kullanmaya gerek yoktur.

Dondurulmuş ürünlerde bozulmalar ya da çürümeler nasıl yaşanır?

Gıdalar IQF yöntemi ile -40°C de şoklanarak donduruldukları ve -18°C de saklandıkları için ürünün çürümesine neden olan mikroorganizmaların üremesi ve ürünlerin bozulması mümkün değildir. Tabii soğuk zinciri kırılmadığı sürece… Soğuk zinciri kırılan dondurulmuş gıdalarda, çözüldüğü noktada bakteri üretmiş ve tekrar dondurulduğunda içerdiği bakteri sayısı artmış olarak gıdanın renginde ve tadında değişiklik olabilir. Bu da ürünlerin bozulduğu anlamına gelir.

Taze ürünler ile tazeden dondurulmuş ürün arasındaki fark nedir?

Dondurulmuş ürünlerin taze ürünlere kıyasla hijyen ve besin değeri açısından daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü dondurulmuş gıda üretiminde, sebze ve meyveler hasat edildikten sonra en kısa sürede, ileri teknoloji ile besin değerlerinde en az kayıp olacak şekilde dondurulur, soğuk zinciri kırılmadan evinize ulaştığı müddetçe ilk günkü tazeliği ve vitamin değerini korur. Fakat pazarda ve manavda satılan taze gıdalar tüketiciye ulaşana kadar depolama, nakliye ve sergilenme aşamalarında farklı ısılarda beklediği için ve hasatın üzerinden fazla zaman geçtiği için besin değerlerinde önemli ölçüde kayıplar meydana gelir. Bu durum da taze gıdalar ile tazeden dondurulmuş gıdalar arasındaki en önemli farktır.

Ürün çözüldükten sonra tekrar dondurabilir miyiz?

Dondurulmuş ürünlerin çözüldükleri zaman bünyelerinde bulunan suyun bir kısmını dışarı vermeye başlamaları ile birlikte mikroorganizmalar faaliyete geçer. Bu da çözülmüş olarak bekletilen ürün içinde büyük miktarda besin kaybı ve bozulmalara neden olan mikroorganizma hareketleri meydana gelmesi demektir. Bu şekilde çözülen dondurulmuş ürünler tekrar donduruldukları takdirde barındırdıkları besin değerlerini yitirmiş ve sadece posa değeri taşıyan fiziksel bir görünümde saklanmış olur diyebiliriz.

Dondurulmuş ürünleri pişirmeden ya da ısıtmadan önce yumuşamasını beklemeli miyiz?

Dondurulmuş gıda ürünleri sebze - meyvelerden deniz ürünlerine geniş bir ürün yelpazesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Her çeşit ve her marka ürünün tüketim önerisi farklılaşmaktadır. Lakin genel olarak çoğu ürün direkt ısıtılıp/pişirilip tüketilmeye uygundur. Bazı ürünlerde ise pişirilmeden/tüketilmeden önce çözülmesi beklenmelidir. 

Dondurulmuş gıdaların raf ömrü ne kadardır?

Dondurulmuş gıda ürünlerinin türüne göre son kullanma tarihleri değişkenlik gösterebiliyor. Bu tarihleri dikkate alarak, -18°C’deki derin dondurucunuzda son kullanma tarihine kadar ürünlerinizin tazeliğini koruyabilirsiniz.

Dondurulmuş gıdalar vitaminlerini korur mu?

Bilindiği gibi gıdaları uzun süre saklamak için keşfedilen yöntemler kurutma, salamura yapma, konserve yapma ve dondurma yöntemleridir. Ancak dondurma yöntemi dışındaki diğer yöntemlerde özellikle VİTAMİN kayıpları çok fazladır. Hatta manavda satılan taze sebze ve meyvelere göre, dondurulmuş gıdaların ihtiva ettiği vitamin değerinin yüksek olması bilimsel araştırmalarla saptanmıştır.

Dondurulmuş gıdalarda sağlıklı şekilde çözdürmek nasıl olmalıdır?

Gıdaların nasıl dondurulduğu kadar nasıl çözüldüğü de önemlidir. Dondurulmuş gıdaları mutfak setinde, petek üstünde veya oda sıcaklığında çözdürmek mikroorganizmaların çoğalmasına neden olabilir. Bu nedenle dondurulmuş gıda ürünlerini buzdolabında (+4°C), soğuk suda ve mikrodalga fırınınızın buz çözme talimatları doğrultusunda kontrollü olarak çözdürebilirsiniz. Keza çoğu dondurulmuş gıdaları çözülmesini beklemeden direkt olarak yemek tariflerinizde kullanmanız da mümkündür.

Evde dondurma ile şoklama arasındaki fark ve avantajlar nelerdir?

IQF teknolojisiyle şoklama -40°C’de yapılırken, evde kendi imkanlarınızla dondurma süreci -20°C’lerde olacağı için dondurma işleminin süresi uzar ve besin değeri kayıpları yaşanır. Ayrıca -40°C’de kalbinden şoklanarak donan gıdalar ambalaj içinde birbirine yapışmayacağı için tüketilecek kadarını alıp geri kalanı dondurucuda son kullanma tarihine kadar saklama avantajı sağlar. 

Dondurulmuş gıdaları fazla tüketmek sağlık açısından bir problem yaşatır mı?

Gıdaları dondurarak saklamak en doğal yöntemlerden biridir ve bu esnada hiçbir katkı maddesi kullanmaya gerek yoktur. Gıdaları -18°C de saklamak içinde bulunan bakteri, maya, küf gibi her türlü mikroorganizmanın çoğalmasını engeller. Bu nedenle sağlıklı bir dondurma işlemi gerçekleşen ürünler tüketildiği takdirde sağlık problemi yaşanmaz. Tabii dondurulmuş gıdaların soğuk zincirinin korunmuş olması bu noktada çok önemlidir.