• 100TL ve üstü siparişlerde teslimat ücretsizdir. Sadece İstanbul'a teslimat vardır, süresi 1-3 iş günüdür.

DONDURULMUŞ KARİDES NASIL PİŞİRİLİR?

Faydaları saymakla bitmeyen karides genelde ev dışında meze olarak tüketilen bir ürün olarak görülse de düşük kalorisi ve yüksek protein içeriği ile en kolay pişen deniz ürünlerinden biri olarak mutfağınızda sürekli yer alabilir… İçerdiği selenyum minerali, D vitamini, kalsiyum, fosfor, omega-3, B12, karoten ile de oldukça besleyici bir lezzet!

Kabukları dolayısıyla tüketmekten çekiniyorsanız, Gurmefrost.com’da yer alan çeşitli marka dondurulmuş karidesleri kabuğunu ayıklama derdi olmadan, yalnızca buzluktan çıkartıp kullanabilirsiniz! Karidesleri çorba, salata, makarna, güveç gibi yemek çeşitlerinde haşlayarak, soteleyerek, kızartarak, fırınlayarak ya da ızgara yaparak tüketebilirsiniz!

Tabi tariflerinizi uygularken karidesin az pişmesi gereken bir deniz ürünü olduğunu unutmamanızda fayda var. Bütün tarifleriniz de karideslerin diri kalmasına özen göstermelisiniz. Besin değeri yüksek ve sağlığınız için öncelikli olarak tercih edebileceğiniz karidesleri dondurulmuş olarak aldığınızda temizleme zahmeti olmadan paketten kullanacağınız kadarını alıp, geri kalanı hiç çözülmeden son kullanma tarihine kadar derin dondurucunuzda ( -18°) muhafaza edebilirsiniz.

Mutfakta en pratik şekilde kullanabileceğiniz, tazeyken ayıklanarak dondurulmuş karidesin boyutunu nasıl seçeceğinize gelirsek, yapacağınız yemeğe göre tercihinizi belirleyebilirsiniz. En büyük boyutlu karidesler özellikle ızgara ve tava yemeklerinde tercih edilebilir. Standart boyutlardaki karidesler salata, makarna gibi yemek tariflerinizde uyumlu olacakken, karides güveç ve çorba tarifleriniz için özellikle çimçim de denilen en küçük boy karidesleri tercih edebilirsiniz.  

Tavada karides sote tarifi; dondurucudan çıkardığınız karidesleri çözülmesi için buzdolabında (+4°) 2-3 saat kadar bekletin. 300 gram karides için tavada 1 yemek kaşığı tereyağını eritin ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. İnce ince kıyılmış 2 diş sarımsağı yağda iyice kavurun, ardından çözülen karidesleri ekleyin. 4-5 dakikada kavrulan karideslerin üzerine tuz, pul biber, karabiber ve kuru kekik ekleyerek karıştırın. Karidesler yemeğe hazır! Sıcakken servis edin.

Dondurulmuş karidesleri en basit şekilde, çözülmesini beklemeden kaynar suda 3-4 dakika haşlayarak da tüketebilirsiniz. Haşlanmış karidesleri soslayarak direkt tüketebilir ya da makarna ve salatalara ekleyebilirsiniz. 100 gram karideste yaklaşık 20 g protein, 1.8g yağ, 1.2 g tuz bulunurken, doymuş yağ, karbonhidrat ve şeker içeriği (0) sıfırdır. Tüm bu özellikleriyle karides her gün menünüzde yer almaya aday bir lezzet!

karides tarifi